آموزش کامل متون فقه

خرید این آموزش با
520,000 تومان

در صورت خرید این آموزش، بلافاصله پس از خرید، به پخش آموزش دسترسی خواهید داشت (ترافیک مشاهده ویدیو نیم بها است). محصول قابل دانلود نیست.

برای پرداخت کلیک کنید
توضیحات
حقوق ایران از زمان ورود اسلام به این سرزمین همانند خط و دین و فرهنگ و سایر شئونات زندگی، تحت تاثیر فرهنگ اسلام قرار گرفت و با توجه به محوریت زبان عربی در فرهنگ اسلامی مباحث فقهی و حقوقی از زبان عربی به فارسی ورود کرد.
قرآن کریم اولین مبدا احکام و مسایل حقوقی بود که به زبان عربی به عنوان اولین منبع متون حقوقی شناخته شد. سپس دانشمندان حقوق اسلامی که همان فقها و مجتهدین بودند شروع به تدوین متون فقهی و حقوقی با استفاده از قرآن و احادیث نبوی و اهل بیت رسول خدا صلوات الله علیه نمودند. مجموعه های گرانقدر از متون فقه به زبان عربی از علما از جمله علمای ایرانی باقی مانده است.
کتابهایی چون المبسوط نوشته شیخ طوسی ،جواهر الکلام نوشته علامه شیخ محمد حسن نجفی ، مکاسب شیخ انصاری ،مسالک الافهام شهید ثانی ، تحریر الوسیله امام خمینی از این جمله اند.
از جمله کتابهای معرف و پر طرفدار فقهی کتاب لمعه دمشقیه نوشته شیخ شمس الدین محمد ابن مکی عاملی معروف به شهید اول و شرح معروف آن کتاب الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه نوشته شیخ زین الدین بن علی ابن احمد عاملی معروف به شهید ثانی می باشد که سالها در حوزه های علمیه تشیع از جمله حوزه های علمیه ایران تدریس شده است و مدتهاست در دانشگاههای ایران در رشته حقوق در حال تدریس است و منبع مهمی جهت نگارش قانون مدنی ایران و حتی قانون مجازات اسلامی می باشد.
یک حقوقدان در ایران لازم است تا با زبان عربی و متون فقهی آشنایی کامل داشته باشد تا همانگونه که در اصل ۱۶۷ قانون اساسی ایران آمده است (قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوا را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر، حکم قضیه را صادر نماید و نمی تواند به بهانه سکوت یا نقص یا اجمال یا تعارض قوانین مدونه از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع ورزد) بتواند از منابع معتبر فقهی استفاده نماید.
اهمیت درس متون فقه به اندازه ای زیاد است که در اکثر آزمونهای حقوقی در مقاطع مختلف از جمله آزمون کارشناسی ارشد حقوق و دکترای حقوق متون فقه از منابع اصلی آزمونها به شمار می آید.
در این مجموعه آموزشی تمام مطالب پر اهمیت فقهی با دقت بسیار زیاد با بیانی شیوا تدریس شده اند به طوری که دانشجویان عزیز با دیدن این مجموعه از مطالعه هر گونه کتاب و شرکت در کلاس بی نیاز خواهند شد.
ن عامه احکام شرعی مجموعه ای از «بایدها و نبایدها»یی است که به گونه ای روشمند و اصولی از منابع دین یعنی قرآن، سنت معصومین، عقل و اجماع توسط فقها استنباط شده است. به عبارت دیگر فقه منعکس کننده «فهم یک یا چندی از متخصصین (فقها)» از موضع اسلام در مسائل اجتماعی و فردی است. در اغلب کشور های مسلمان از جمله ایران حقوق به عنوان یکی از علوم اجتماعی بایدانگار بیشترین سنخیت و همبستگی را با فقه دارد به گونه ای که بخش زیادی از قوانین خصوصا قوانین مادر مانند قانون مدنی و قوانین جزایی تقریبا «عیناً گرته برداری» از فقه امامیه هستند و بقیه قوانین نیز باید از «فیلتر شرع» رد شوند.
با نظرداشت مطالب بالا، درس متون فقه به عنوان یک درس تخصصی در 4 بخش و 8 واحد در دوره کارشناسی حقوق تعبیه شده است. به اهمیت این درس از دو جنبه آزمونی و کاربردی میتوان پرداخت.
از لحاظ آزمونی متون فقه در گرایش «حقوق خانواده» ضریب 3، در گرایش های «حقوق خصوصی»، «حقوق جزا و جرم شناسی» و «حقوق اقتصادی» ضریب 2 و در گرایش های «حقوق عمومی» و «حقوق مالکیت فکری» ضریب 1 را در کنکور کارشناسی ارشد دارا میباشد؛ اما این تمام ماجرا نیست چرا که به دلیل «پایه ضعیف و عدم اهتمام غالب داوطلبان» و «ترازمحور بودن آزمون کارشناسی ارشد» این درس از «وزنی مضاعف» بر ضریب اسمی خود نیز برخوردار است و اصطلاحا میتواند تراز شما را بسیار بیشتر از یک درس ضریب 2 معمولی بالا ببرد چرا که در آزمون های تراز محور شما با داوطلبان دیگر مقایسه میشوید و چون مثلا همه داوطلبان گرایش جزا آیین دادرسی کیفری را مطالعه میکنند پس درصد 50 یا 60 شما در این درس تغییر زیادی در تراز شما ایجاد نمیکند اما «درصد 50 یا 60 شما در درس متون فقه» میتواند به شکل محسوس و موثری تراز شما را بالا بکشد!
اما از نقطه نظر کاربردی درس متون فقه به این دلیل مهم است که میتواند برای شما به عنوان وکیل، قاضی یا …. دسترسی به «ماده اولیه جدیدی» برا استدلال حقوقی به ارمغان بیاورد که معمولا در دسترس رقبا نیست! به این ترتیب که هنگامی که رقیب شما جز زیر و رو کردن «ظاهر متن قوانین» ابزار دیگری ندارد شما میتوانید با «استناد به مبانی آن قوانین» استحکام موضع حقوقی خود را ثابت کنید.
در مجموعه حاضر برای اولین بار یک دوره کامل متون فقه بر اساس کتاب «تحریر الروضه فی شرح اللمعه» (متن عربی و اصلی کتاب فقه استدلالی) که گزیده ای وزین و کارآزموده از کتاب حجیم شرح لمعه است با رویکردی جامع که هم دربرگیرنده «نگرانی های آزمونی» داوطلبان عزیز است و هم تامین کننده «نیاز های علمی» دانشجویان، قضات، وکلا و سایر حقوق ورزان ارائه گردیده است. از همین رو به مناسبت، «نکات پرتکرار و اشتباهات متداول آزمونی» مطرح شده و همچنین گهگاهی به برخی «مصادیق روزآمد کاربرد فقه برای حقوق ورزان» اشاره شده است. مدرس بر «تفکیک میان فقه و متون فقه» و مشی در مرز باریک این دو ملتفت بوده و از طرفی «اصل اختصار» نیز مورد تاکید بوده است فلذا بر خلاف اغلب کلاس های متون فقه «از ورود به پیچیدگی ها و تفصیل مباحث فقهی پرهیز شده» و با لحنی روان و روشن «تمرکز اصلی بر تبیین متن» نهاده شده تا در نتیجه داوطلب یا حقوق ورز گرامی علاوه بر فهم اولیه متن از خلال توضیحات فارسی بتواند به تدریج، با تکرار نظارت بر فرآیند فهم مدرس، «روش فهم متن را نیز برای خود نهادینه و شخصی سازی کند» و اصطلاحا هم ماهی نوش جان کند و هم ماهیگیری یاد بگیرد!

آموزش کامل متون فقه یک تا چهار، در ۳۸ ساعت ویدیو تدریس شده و به صورت پخش آنلاین به دانش پذیران گرامی ارائه می شود.

سرفصل های آموزش کامل متون فقه

سرفصلهای دوره آموزشی متون فقه استاد مختاری عبارتند از:

سرفصل های آموزش متون فقه ۱

درس ۱: محرمات و مکروهات
درس ۲: عمل تجارت
درس ۳: عقدفضولی
درس ۴: نحوه اجازه دادن
درس ۵: متاجر ۱
درس ۶: متاجر ۲
درس ۷: متاجر ۳
درس ۸: متاجر ۴
درس ۹: متاجر ۵
درس ۱۰: متاجر ۶
درس ۱۱: متاجر ۷
درس ۱۲: متاجر ۸
درس ۱۳: متاجر ۹
درس ۱۴: وقف
درس ۱۵: رهن ۱
درس ۱۶: رهن ۲
درس ۱۷: دین و حجر ۱
درس ۱۸: حجر
درس ۱۹: ضمان
درس ۲۰: حواله
درس ۲۱: کفاله
درس ۲۲: الصلح
درس ۲۳: الشرکه
درس۲۴: المضاربه
درس ۲۵: الودیعه
درس ۲۶: العاریه
درس ۲۷: المزارعه
درس ۲۸: المساقاه
درس ۲۹: اجاره ۱
درس ۳۰: اجاره ۲
درس ۳۱: الوکاله ۱
درس ۳۲: الوکاله ۲
درس ۳۳: الشفعه ۱
درس ۳۴: الشفعه ۲
درس ۳۵: الجعاله


سرفصل های آموزش متون فقه ۲

درس ۱: نکاح
درس ۲: محرمات نکاح
درس ۳: تفویض مهر
درس ۴: احکام اولاد
درس ۵: توکیل در طلاق


سرفصل های آموزش متون فقه ۳

درس ۱: وصیت
درس ۲: شرایط وصی
درس ۳: میراث
درس ۴: موانع ارث
درس ۵: قضا
درس ۶: شهادت


سرفصل های آموزش متون فقه ۴

درس ۱: حدود
درس ۲: دیات
درس ۳: قصاص

توضیحات تکمیلی
نحوه دریافت آموزش

پخش آنلاین, دانلودی

نظرات (1)

1 دیدگاه برای آموزش کامل متون فقه

 1. profile avatar

  فرزاد

  عالیه فقط یه مقدار سرعت تدریس بالاست و به نظر بعضی سر فصل ها رو نداره مثلا دو سر فصل عطیه و جهاد رو ندیدم

  • profile avatar

   استاد آنلاین

   سرعت بالای تدریس از محاسن تدریس ماست که میشه ویدیو را متوقف یا بازپخش کرد یا حتی سرعت پخش را کاهش داد.بخش عطیه و جهاد از سرفصلهای وزارت علوم برای دانشگاهها نیست و از آنها در آزمونها سوال طرح نمیشود به همین دلیل استاد کمتر به این مباحث پرداخته است.

دیدگاه خود را بنویسید