مشاهده همه 7 نتیجه

حقوق تجارت ایران عموماً در قانون تجارت مصوب ۱۳۱۱ و اصلاحات آن در قسمت شرکت‌های سهامی مصوب ۱۳۴۷ و نیز قانون چک مصوب ۱۳۵۵ و اصلاحات بعدی آن و قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی مصوب ۱۳۱۸ و بعضی قوانین دیگر مطرح شده است.

ابتداً باید اقرار کرد که علیرغم اینکه تجارت به اشکال مختلف روز به روز در حال تحول و ترقی است اما قانون تجارت ایران کماکان با قدمت ۹۰ ساله خود حکومت می‌کند و تلاش های مجالس قانونگذاری ایران برای تصویب قانون جدید کماکان به نتیجه نرسیده است.
آنچه یک دانشجوی حقوق باید بداند این است که همانطور که حقوق مدنی زندگی طبیعی و اجتماعی یک انسان است، حقوق تجارت زندگی تجاری یک نفر بازرگان از ابتدا تا انتهای کار تجاری او می باشد.


سرفصل های حقوق تجارت

وقتی فردی در لباس تاجر در می‌آید تعریف تاجر و اینکه چه وقت و چگونه او را تاجر بشناسیم و تکالیف تجاری او چیست و قراردادهای تجاری کدامند در درس تجارت یک بررسی می شود. تجار یا غیر تجار گاهاً اقدام به ایجاد یک شخصیت حقوقی می‌کنند که خود تاجر است و در پناه این شخصیت حقوقی به اعمال تجاری می‌پردازند. در حقوق ،این اشخاص حقوقی، شرکت‌های تجاری نامیده می‌شوند که در حقوق تجارت دو بررسی می‌شود. تاجر در ادامه حیات تجاری خود جهت سهولت امر تجارت از اسناد تجاری مثل برات و سفته و چک استفاده می کند که موضوع مطالعه درس تجارت سه می باشد و نهایتاً تاجر اعم از شخص حقوقی یا حقیقی ممکن است دچار ورشکستگی شود که مقررات مربوط به تصفیه ورشکستگی و یا اعاده اعتبار تاجر در درس حقوق تجارت چهار مورد مطالعه قرار می‌گیرد. درس حقوق تجارت در دوره کارشناسی حقوق از اهمیت زیادی برخوردار است و در دوره کارشناسی ارشد گرایش های مختلفی آن را در بر دارند و علاوه بر آن حقوق تجارت به ویژه بخش اسناد و شرکتها در مسائل مختلفی از زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد. اساتید مختلفی در رشته حقوق تجارت کتب مختلفی را به رشته تحریر در آورده اند مثل مرحوم دکتر ستوده تهرانی و دکتر صقری و دکتر اسکینی. درس پیش رو مجموعه چهار دوره تجارت ۱ تا ۴ را در بر می گیرد که ویژه آمادگی دروس کارشناسی و نیز آزمونهای وکالت و قضاوت و کارشناسی ارشد حقوق است. درس فقه ما با مباحث گسترده ای در حقوق تجارت وجود ندارد. اخیراً لایحه قانون تجارت در مجلس شورای اسلامی طرح و در حال بررسی است که هنوز به تصویب نرسیده است. مطالعه متن قانون تجارت برای موفقیت در آزمون های حقوقی اهمیت بسیاری دارد و در کنار آن بررسی نمونه سوالات آزمون در ۱۰ سال گذشته و نیز مطالعه یک دوره حقوق تجارت دکتر ربیعا اسکینی در کنار این آموزشهای ویدیویی توصیه می‌شود.