آموزش کامل متون فقه

اطلاعات کلی آموزش
مدت زمان 39 ساعت
تعداد جلسات 65 جلسه
نوع آموزش: شرح درس
624,000 تومان

در صورت خرید این آموزش، بلافاصله پس از خرید، به پخش آموزش دسترسی خواهید داشت (ترافیک مشاهده ویدیو نیم بها است). محصول قابل دانلود نیست.

مدرس دوره

علی مختاری

مدرس دروس متون فقه و تحریر الوسیله
علی مختاری
توضیحات
سرفصل های آموزش کامل متون فقه
متون فقه 1
محرمات و مکروهات عمل تجارت ترتیب عقد فضولی نحوه اجاره دادن بیع مملوک و غیر مملوک متاجر 1 متاجر 2 متاجر 3 متاجر 4 متاجر 5 متاجر 6 متاجر 7 متاجر 8 متاجر 9 وقف رهن 1 رهن 2 دین و حجر حجر ضمان حواله کفاله صلح شرکت المضاربه المضارعه العاریه اجاره 1 اجاره 2 المساقات الودیعه شفه 1 شفه 2 وکالت 1 وکالت 2 الجعاله
متون فقه 2
نکاح 1 نکاح 2 نکاح 3 تفویض مهر احکام اولاد توکیل در طلاق خلع و مبارات
متون فقه 3
وصیت 1 وصیت 2 شرایط وصی میراث ادامه موانع ارث ارث 1 ارث 2 ارث 3 شروط دعوا قضا 1 قضا 2 شهادت
متون فقه 4
حدود 1 حدود 2 حدود 3 حدود 4 حدود 5 قصاص 1 قصاص 2 دیات 1 دیات 2 دیات 3

متون فقه چیست

متون فقه مجموعه ای از بایدها و نبایدها بوده که به گونه‌ای روش‌مند و اصولی از منابع دین یعنی قرآن، سنت معصومین و عقل و اجماع توسط فقها استنباط شده است. به‌عبارت دیگر فقه منعکس کننده فهم یک یا چندی از متخصصین (فقها) از موضع اسلام در مسائل اجتماعی و فردی است. در اغلب کشورهای مسلمان از جمله ایران حقوق به عنوان یکی از علوم اجتماعی، بیشترین همبستگی را با فقه دارد به گونه‌ای که بخش زیادی از قوانین خصوصا قوانین مادر مانند قانون مدنی و قوانین جزایی تقریبا عیناً گرته برداری از فقه امامیه هستند و بقیه قوانین نیز باید از فیلتر شرع رد شوند.

درباره آموزش متون فقه

حقوق ایران از زمان ورود اسلام به این سرزمین همانند خط و دین و فرهنگ و سایر شئونات زندگی، تحت تاثیر فرهنگ اسلام قرار گرفت و با توجه به محوریت زبان عربی در فرهنگ اسلامی مباحث فقهی و حقوقی از زبان عربی به فارسی ورود کرد.

قرآن کریم اولین مرجع احکام و مسائل حقوقی بود که در زبان عربی به‌عنوان اولین منبع متون حقوقی شناخته شد. سپس دانشمندان حقوق اسلامی که همان فقها و مجتهدین بودند شروع به تدوین متون فقهی و حقوقی با استفاده از قرآن و احادیث نبوی و اهل بیت رسول خدا صلوات الله علیه نمودند. مجموعه‌های گرانقدر از متون فقه به زبان عربی از علما از جمله علمای ایرانی باقی مانده است.

کتاب‌هایی چون المبسوط نوشته شیخ طوسی، جواهر الکلام نوشته علامه شیخ محمد حسن نجفی، مکاسب شیخ انصاری، مسالک الافهام شهید ثانی، تحریر الوسیله امام خمینی از این جمله‌اند.

از جمله کتاب‌های معروف و پر طرفدار فقهی کتاب لمعه دمشقیه نوشته شیخ شمس الدین محمد ابن مکی عاملی معروف به شهید اول و شرح معروف آن کتاب الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه نوشته شیخ زین الدین ابن علی ابن احمد عاملی معروف به شهید ثانی می‌باشد که سال‌ها در حوزه‌های علمیه تشیع از جمله حوزه‌های علمیه ایران تدریس شده است و مدت‌ها است در دانشگاه‌های ایران در رشته حقوق در حال تدریس است و منبع مهمی جهت نگارش قانون مدنی ایران و حتی قانون مجازات اسلامی می‌باشد.

یک حقوقدان در ایران لازم است تا با زبان عربی و متون فقهی آشنایی کامل داشته باشد تا همان‌گونه که در اصل ۱۶۷ قانون اساسی ایران آمده است بتواند از منابع معتبر فقهی استفاده نماید:

قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوا را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر، حکم قضیه را صادر نماید و نمی‌تواند به بهانه سکوت یا نقص یا اجمال یا تعارض قوانین مدونه از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع ورزد

اهمیت درس متون فقه

اهمیت درس متون فقه به اندازه‌ای زیاد است که در اکثر آزمون‌های حقوقی در مقاطع مختلف از جمله آزمون کارشناسی ارشد حقوق و دکترای حقوق، متون فقه از منابع اصلی آزمون‌ها به شمار می‌آید.

در این مجموعه آموزشی تمام مطالب پر اهمیت فقهی با دقت بسیار زیاد با بیانی شیوا تدریس شده‌اند به طوری که دانشجویان عزیز با دیدن این مجموعه از مطالعه هر گونه کتاب و شرکت در کلاس بی نیاز خواهند شد.

با توجه به مطالب ذکر شده، درس متون فقه به‌عنوان یک درس تخصصی در 4 بخش و 8 واحد در دوره کارشناسی حقوق تعبیه شده است. اما در نهایت به اهمیت این درس از دو جنبه آزمونی و کاربردی می‌توان پرداخت.

از لحاظ آزمونی، متون فقه در گرایش حقوق خانواده ضریب 3، در گرایش‌های حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرم شناسی و حقوق اقتصادی ضریب 2 و در گرایش‌های حقوق عمومی و حقوق مالکیت فکری ضریب 1 را در کنکور کارشناسی ارشد دارا می‌باشد.

اما این تمام ماجرا نیست چرا که به دلیل پایه ضعیف و عدم اهتمام اکثر داوطلبان و تراز محور بودن آزمون کارشناسی ارشد، این درس از وزنی مضاعف بر ضریب اسمی خود نیز برخوردار است و اصطلاحا می‌تواند تراز شما را بسیار بیشتر از یک درس ضریب 2 معمولی بالا ببرد؛ چرا که در آزمون‌های تراز محور شما با داوطلبان دیگر مقایسه می‌شوید و چون مثلا همه داوطلبان گرایش جزا آیین دادرسی کیفری را مطالعه می‌کنند، پس درصد 50 یا 60 شما در آیین دادرسی کیفری تغییر زیادی در تراز شما ایجاد نمی‌کند؛ اما درصد 50 یا 60 شما در درس متون فقه می‌تواند به شکل محسوس و موثری تراز شما را بالا ببرد!

کاربرد متون فقه

اما از نقطه نظر کاربردی، درس متون فقه به این دلیل مهم است که می‌تواند برای شما به‌عنوان وکیل، قاضی و … دسترسی به ماده اولیه جدیدی برای استدلال حقوقی به ارمغان بیاورد که معمولا در دسترس رقبا نیست! به این ترتیب هنگامی که رقیب شما جز زیر و رو کردن ظاهر متن قوانین ابزار دیگری ندارد، شما می‌توانید با استناد به مبانی آن قوانین استحکام موضع حقوقی خود را ثابت کنید.

درباره دوره آموزش کامل متون فقه

در مجموعه حاضر برای اولین بار یک دوره کامل متون فقه بر اساس کتاب تحریر الروضه فی شرح اللمعه (متن عربی و اصلی کتاب فقه استدلالی) که گزیده‌ای وزین و کارآزموده از کتاب حجیم شرح لمعه است با رویکردی جامع ارائه گردیده است که هم دربرگیرنده نگرانی‌های آزمونی داوطلبان عزیز بوده و هم تامین کننده نیازهای علمی دانشجویان، قضات، وکلا و سایر حقوق ورزان باشد.

از همین رو، نکات پرتکرار و اشتباهات متداول آزمونی مطرح شده و همچنین گهگاهی به برخی مصادیق روزآمد کاربرد فقه برای حقوق ورزان اشاره شده است. مدرس بر تفکیک میان فقه و متون فقه و مشی در مرز باریک این دو ملتفت بوده و از طرفی اصل اختصار نیز مورد تاکید بوده است؛ بنابراین بر خلاف اغلب کلاس‌های متون فقه از ورود به پیچیدگی‌ها و تفصیل مباحث فقهی پرهیز شده و با لحنی روان و روشن، تمرکز اصلی بر تبیین متن نهاده شده تا در نتیجه حقوق ورز گرامی علاوه بر فهم اولیه متن از خلال توضیحات فارسی بتواند به تدریج، با تکرار نظارت بر فرآیند فهم مدرس، روش فهم متن را نیز برای خود نهادینه و شخصی سازی کند.

آموزش متون فقه یک تا چهار، در ۳۸ ساعت ویدیو تدریس شده و به صورت پخش آنلاین به دانش‌پذیران گرامی ارائه می‌شود.

سرفصل های آموزش کامل متون فقه

سرفصل‌های دوره آموزشی متون فقه استاد مختاری عبارتند از:

سرفصل‌های آموزش متون فقه ۱

درس ۱: محرمات و مکروهات
درس ۲: عمل تجارت
درس ۳: عقدفضولی
درس ۴: نحوه اجازه دادن
درس ۵: متاجر ۱
درس ۶: متاجر ۲
درس ۷: متاجر ۳
درس ۸: متاجر ۴
درس ۹: متاجر ۵
درس ۱۰: متاجر ۶
درس ۱۱: متاجر ۷
درس ۱۲: متاجر ۸
درس ۱۳: متاجر ۹
درس ۱۴: وقف
درس ۱۵: رهن ۱
درس ۱۶: رهن ۲
درس ۱۷: دین و حجر ۱
درس ۱۸: حجر
درس ۱۹: ضمان
درس ۲۰: حواله
درس ۲۱: کفاله
درس ۲۲: الصلح
درس ۲۳: الشرکه
درس۲۴: المضاربه
درس ۲۵: الودیعه
درس ۲۶: العاریه
درس ۲۷: المزارعه
درس ۲۸: المساقاه
درس ۲۹: اجاره ۱
درس ۳۰: اجاره ۲
درس ۳۱: الوکاله ۱
درس ۳۲: الوکاله ۲
درس ۳۳: الشفعه ۱
درس ۳۴: الشفعه ۲
درس ۳۵: الجعاله


سرفصل‌های آموزش متون فقه ۲

درس ۱: نکاح
درس ۲: محرمات نکاح
درس ۳: تفویض مهر
درس ۴: احکام اولاد
درس ۵: توکیل در طلاق


سرفصل‌های آموزش متون فقه ۳

درس ۱: وصیت
درس ۲: شرایط وصی
درس ۳: میراث
درس ۴: موانع ارث
درس ۵: قضا
درس ۶: شهادت


سرفصل‌های آموزش متون فقه ۴

درس ۱: حدود
درس ۲: دیات
درس ۳: قصاص

توضیحات تکمیلی
نحوه دریافت آموزش

پخش آنلاین, دانلودی

نظرات (7)

7 دیدگاه برای آموزش کامل متون فقه

 1. profile avatar

  نیما شعبانی (دانشجوی این آموزش)

  درود بر شما توضیحات شما بنده رو قانع کرد از پاسخگویی شما ممنونم

  • profile avatar

   استاد آنلاین

   موفق باشید 🙏

 2. profile avatar

  نیما شعبانی (دانشجوی این آموزش)

  سلام و و قت بخیر مجدد ، بنده نظری گذاشتم برای رفتن به صورت اتومات به تراک بعدی که شما فرمودید استاندارد همه جا اینطور هست ، اولا همه جا اینطور نیست و اصلا در این زمینه استانداردی وجود ندارد بلکه یه کد برنامه نویسی ساده هست فلذا بهتر است عدم وجود اراده در خود برای تغییر را منتسب به استانداردی نکنید که اصلا وجود خارجی ندارد چرا که این مهم جزو بدیهی ترین امکانات یک سرویس است که حالت اتوماتیک برای پلی داشته باشد اینکه شما میگید بایستی کاربر انتحاب کند کدام برایش پلی شود درست است ولی اینکه برای ادامه دادن هم باید بر روی ترک بعدی بزند صحیح نیست کمااینکه در بسیاری از سرویسهای پخش انلاین ویدئو این امکان وجود دارد که به صورت اتوماتیک تراک بعدی برود واقعا از این جمله ی شما که استاندارد بین المللی همین هست بسیار متاسف شدم برای شما چرا که بدور از حقیقت است که اراده خود را به استاندارد بین المللی نسبت دهیم . در اخر پیشنهاد میکنم اگر نقدی سازنده دریافت کردید که موجب یوزر فرندلی تر شدن سایتتان و افزایش بازدهی و میزان رضایت مشتری میشود انرا خلاف استاندارد بین الملل قلمداد نکنید و من الله توفیق

  • profile avatar

   استاد آنلاین

   سلام مجدد
   لطفا سایتهایی که مد نظرتونه که پخش اتوماتیک به جلسه و ویدیوی بعدی رو دارند و قوانینی مثل ضمانت و … دارند برای من ارسال بفرمایید البته اگر منظور شما سرویسهایی مثل آپارات یا یوتیوب هستند لازم نیست چرا که این سایتها صرفا پایگاهی برای همرسانی ویدیو هستند نه سرویس آموزش مجازی.

   در آموزش آنلاین قوانین و مقرراتی وجود دارد بعنوان مثال، شرایط ضمانت آموزش و بازگشت وجه در صورت خرابی و درخواست مشتری، که منوط به مشاهده کمتر از 20 درصد آموزش است (که این مورد در قوانین سایت نیز اعلام شده) و اگر پخش اتوماتیک به جلسه بعدی برود، کاربر مدعی می شود که درس را مشاهده نکرده و خود به خود پخش شده است اما در حالت فعلی تمام جلسات تنها با کلیک کاربر پخش می شود.

   نمونه هایی از سایتهای معتبر در ایران که پخش اتومات ندارند: مکتب خونه، 7 لرن، توسینسو و …

 3. profile avatar

  مغرور خاکی

  سلام علیکم

  اگر ممکنه تمام مباحث کتاب لمعه شهید ثانی تدریس شود تا دانشجویان فقه و مبانی هم بتوانند استفاده کنند.

  آیا بعد از خرید این دوره، میتوانم فیلها را دانلود کنم تا بدون نیاز نیاز به نت در هر زمان که بخواهم قادر به دیدن فیلم‌ها باشم؟
  متاسفانه بعضی مکان‌ها آنتن دهی بسیار ضعیف هست و برای اتصال به اینترنت باید از خانه خارج شد و در این صورت یادگیری و تمرکز حواس از بین می رود و دیدن این فیلم‌ها مثبت اثر نخواهد شد.

  • profile avatar

   استاد آنلاین

   سلام وقت بخیر

   کتاب لمعه را استاد مختاری تدریس کرده اند.
   در مورد دانلود با واحد فروش تماس بگیرید یا شماره تماس خود را بدهید تا با شما تماس گیرند و راهنمایی کنند و در صورت امکان استثناَ بجای خرید به صورت پخش آنلاین برای شما خرید به صورت دانلودی ارائه کنند.

 4. profile avatar

  نیما شعبانی (دانشجوی این آموزش)

  سلام و وقت بخیر خدمت اعضای موسسه ی استاد انلاین ، کیفیت تدریس جناب مختاری بسیار عالی و خوب هست ، نکته ی مهمی که هست و میبایست دقت شود این است که حالت پخش اتوماتیک نداره به عنوان مثال از جلسه یک خود به خود برود بر روی جلسه و الی اخر این موضوع درست بشود بسیار مطلوب خواهد شد

  • profile avatar

   استاد آنلاین

   سلام و وقت بخیر
   تشکر از شما بابت ارسال نظرتون

   در مورد پخش و تغییر جلسه اتوماتیک به جلسات بعدی، این کار امکانپذیر نیست و قاعده تمامی سرویسهای آموزش آنلاین در ایران و خارج ایران به همین صورت می باشد و کاربر باید پخش جلسه مورد نظر خود را آغاز کند.

 5. profile avatar

  الهام مرتضوی (دانشجوی این آموزش)

  سلام بچه ها
  من از حدودا یک ماهو نیم پیش این اموزش و اموزش دروس تجارت و مدنی دکتر توکلی رو تهیه کردم کاملا راضی بودم تدریس هر دو استاد واقعا بی نقض بود هفته پیش متون حقوقی دکتر حقیقت رو هم تهیه کردم تدریسشون عالی هست اما زمان زیادی میخواد که بتونین مرور کنین مدام .. ولی محتوا هر 4 تا درسی که من تهیه کردم همه عالی هستن. مخصوصا اگه پایه خوبی ندارید.موفق باشید

  • profile avatar

   استاد آنلاین

   با تشکر از شما بابت ثبت دیدگاهتون

 6. profile avatar

  آرزو آب شناس زارع (دانشجوی این آموزش)

  عالی بود تدریس استاد مختاری

 7. profile avatar

  فرزاد

  عالیه فقط یه مقدار سرعت تدریس بالاست و به نظر بعضی سر فصل ها رو نداره مثلا دو سر فصل عطیه و جهاد رو ندیدم

  • profile avatar

   استاد آنلاین

   سرعت بالای تدریس از محاسن تدریس ماست که میشه ویدیو را متوقف یا بازپخش کرد یا حتی سرعت پخش را کاهش داد.بخش عطیه و جهاد از سرفصلهای وزارت علوم برای دانشگاهها نیست و از آنها در آزمونها سوال طرح نمیشود به همین دلیل استاد کمتر به این مباحث پرداخته است.

دیدگاه خود را بنویسید