دومین فراخوان قوه قضاییه درباره ارسال ایده و نظر برای حل مشکلات موجود پژوهشگاه قوه قضاییه

پژوهشگاه قوه قضاییه

دومین فراخوان قوه قضاییه درباره ارسال ایده و نظر برای حل مشکلات موجود پژوهشگاه قوه قضاییه از مردم و نهادهای مردمی نخبگان و پژوهشگران استادان و دانشجویان برای ارائه نظرات خود درباره نقش آفرینی و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه فراخوانی منتشر کرد و از آنها دعوت نمود نظرات نظرات خود را با قوه قضاییه در تعامل بگذراند.

با اشاره به این موضوع که مقام معظم رهبری بر مردمی بودن برنامه های تحولی قوه قضاییه تاکید دارد سیاست های مشارکتی برای تحقق به عدالت در اجرای اصل ۱۵۶قانون اساسی و سیاست های کلی قضایی وبا توجه به ظرفیت گسترده نهادهای مردمی و توانمندی‌های آنان اهمیت بسزایی دارد.

به دستور ریاست محترم قوه قضاییه چارچوبی برای تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه در دست تدوین است که می‌تواند در تحقق این مسیر نقش پررنگی داشته باشد و تاکنون نیز برخی از نخبگان و فرهیختگان و فعالان نهادهای مردمی و همکاری شایانی را در این موضوع با قوه قضاییه داشتند در همین راستا با تاکید بر لزوم عمل به وعده های ریاست محترم قوه قضاییه ی بر جمع‌آوری و بهره‌مندی از نظرات عموم مردم و نخبگان فرهیختگان و مسئولان و فعالان نهادهای مردمی از قبیل مساجد سازمان‌های مردم نهاد و تشکل های مردم نهاد هیئت‌های مذهبی گروه‌های جهادی خیریه‌ها و بقاع متبرکه دعوت می‌شوند.

نظرات خود را در این موضوعات پاسخ به سوالات زین پس از مطالعه حداکثر تا تاریخ ۱۴ ده ۱۳۹۸ سامانه ایده به نشانی www.idea.adliran.ir ارسال کنند.
سئوالات مطرح شده در فراخوان به شرح زیر است:

1- قوه قضاییه با تمهید چه سازوکاری می‌تواند با بهره‌مندی از ظرفیت نهادهای مردمی، مطالبات اجتماعی مرتبط(واقعی و مجازی) با منافع عمومی را دریافت، حمایت و رسیدگی کند؟

2- قوه قضاییه با انجام چه اقداماتی در چارچوب ماده 5 قانون پیشگیری از وقوع جرم، می‌تواند از ظرفیت نهادهای مردمی در پیشگیری از وقوع جرم استفاده کند؟

3- قوه قضاییه با انجام چه اقداماتی می‌تواند عملکرد نهادهای مردمی در میانجیگری و صلح و سازش میان طرفین دعوی را تسهیل کند؟

4- سازمان‌های مردم‌نهاد برای اینکه بتوانند در چارچوب ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری، بند «پ» ماده 38 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و ماده 14 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، اعلام جرم کرده و در مراحل دادرسی شرکت کنند، با چه موانعی روبرو هستند و راهکارهای رفع این موانع کدامند؟

5- قوه قضاییه چگونه می‌تواند عملکرد نهادهای مردمی در حمایت از بزه‌دیدگان و حمایت از خانواده‌های محکومان کیفری را تسهیل کند؟

6- قوه قضاییه با انجام چه اقداماتی در چارچوب ماده 2 قانون تبدیل شورای سرپرستی زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی به سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی و بند ج ماده 38 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، می‌تواند از ظرفیت نهادهای مردمی در اصلاح، آموزش، اشتغال‌زایی، رفع مشکلات مادی و معنوی و بازاجتماعی شدن محکومان به ویژه محکومان به حبس استفاده کند؟

7- در راستای تحقق ماده 11 قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، قوه قضاییه چگونه می‌تواند از ظرفیت نهادهای مردمی برای انجام وظایف محوله این سازمان، مانند گزارش فساد، اعلام تخلف و سوء جریانات استفاده کرده و حمایت‌های لازمه را به عمل آورد؟

8- قوه قضاییه به جهت مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری دستگاه قضائی، چگونه می‌تواند با بهره‌مندی از ظرفیت نهادهای مردمی، نظارت مردمی را توسعه دهد؟

9- قوه قضاییه در چارچوب وظایف و اختیارات خود، چه نوع حمایت‌هایی را می‌تواند از نهادهای مردمی برای نقش آفرینی این نهادها در اداره کشور بعمل آورد؟

10- در چارچوب قوانین و مقررات مرتبط با وظایف قوه قضاییه، کدام خدمات در قوه قضاییه قابل واگذاری و یا مشارکت نهادهای مردمی است؟

11- قوه قضاییه با انجام چه اقداماتی می تواند مشارکت و نقش آفرینی نهادهای مردمی را ترویج و بخصوص گفتمان سازی کند؟

12- قوه قضاییه به جهت ارتقای سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به دستگاه قضائی چگونه می تواند با بهره‌مندی از ظرفیت نهادهای مردمی، مشارکت مردمی را توسعه دهد؟

13- نهادهای مردمی برای تقویت رویکردهای آموزشی و تربیتی در راستای تحقق اهداف قوه قضاییه و مبتنی بر ظرفیت‌های موجود قانونی، چه اقداماتی را می‌توانند انجام دهند؟

14- با توجه به ظرفیت‌های ساختاری قوه قضاییه مانند معاونت فرهنگی، معاونت اجتماعی و پیشگیری، معاونت حقوقی، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی، سازمان زندان‌ها و …راهکارهای فعال سازی نهادهای مردمی برای ارتقای کارآمدی بخش‌های مختلف قوه قضاییه چیست؟

منبع : تسنیم

خبرها

1 دیدگاه برای “دومین فراخوان قوه قضاییه درباره ارسال ایده و نظر برای حل مشکلات موجود پژوهشگاه قوه قضاییه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *