صدور قرار توقف تحقیقات در مورد پرونده ارسال پیامک های تهدید آمیز

در تابستان سال ۹۵ به ۵۰۰ نفر از شهروندان و اصحاب رسانه و خبرنگاران پیامک های حاوی افترا، اکاذیب و تهدید از یک شماره ناشناس ارسال شد.

با توجه به اینکه بعد از دریافت پیامک های مزبور تعدادی از خبرنگاران شکایت خود را مبنی بر درخواست تعقیب به شناسایی عاملین ارسال پیامک فرهنگ و رسانه خواستار شدند و این موضوع در شعبه ۲ بازپرسی این دادسرا قرار گرفت در پی ادعای خبرنگاران بر اینکه ارسال این پیامک ها از سوی نهادهای مربوطه بوده و وزارت اطلاعات نیز اطلاعیه رسمی و نیز استان تهران در گفتگو با خبرنگاران ادعاهای مطروحه را تکذیب کردند.

شعبه ۲ بازپرسی با انجام تحقیقات لازم و استعلامات به عمل آمده نهایتاً در ۲۹ آذر ماه جاری تصمیم نهایی خود را پس از گذشت سه سال صادر نمود.

شعبه بازپرسی با صدور قرار توقف تحقیقات به استناد به ( ماده ۱۰۴) قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر اینکه ( در جرایم تعزیری درجه ۴، ۵، ۶، ۷ و ۸ هرگاه با انجام تحقیقات لازم مرتکب جرم معلوم نشود و دو سال تمام از وقوع جرم بگذرد با موافقت دادستان قرار توقف تحقیقات صادر و پرونده به طور موقت بایگانی و مراتب در مواردی که پرونده شاکی دارد به شاکی ابلاغ می شود).
در این پرونده نیز علیرغم اقدامات و تلاش هایی که به عمل آمده شناسایی متهم به نتیجه نرسیده و با توجه به اینکه از تاریخ وقوع جرم تا صدور قرار نهایی توسط بازپرس بیش از ۲ سال سپری شده اقدامات بازپرس نیز در جهت شناسایی متهم به نتیجه نرسیده قرار توقف تحقیقات صادر شد.

باید در نظر داشت که به استناد ماده ۱۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری هرگاه شاکی هویت مرتکب را به دادستان اعلام کند یا مرتکب به نقطه دیگر شناخته شود به دستور دادستان موضوع مجدداً تعقیب می شود
مشروط بر اینکه موضوع حسب ماده ۱۰۵ قانون مجازات اسلامی مشمول مرور زمان نشده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *