رئیسی در برخورد با دستگاه‌های مقصر در آلودگی هوا جدی عمل خواهد کرد

رییس قوه قضاییه

رئیسی در برخورد با دستگاه‌های مقصر در آلودگی هوا جدی عمل خواهد کرد. رییس قوه قضاییه جهت شناسایی به دستگاه هایی که در در زمینه آلودگی هوا نقش داشتند و برای کاهش آن کوتاهی کردند جدی عمل خواهد کرد.
ایشان بر اجرای طرح تعطیلات زمستانی همه مقاطع تحصیلی نیز تاکید دارد.
به گزارش خبرنگار تسنیم حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضاییه جلسه‌ای را با جمعی از مسئولان و مدیران شهرهای مختلف کشور داشتند و در این جلسه شهردار تهران، رئیس شورای شهر ،استانداران شهرها و شهرداران و فعالان مدیریت شهری، اعضای ادوار شورای شهر و اساتید دانشگاه حضور داشتند.
فضای جلسه ای که برگزار شد فضای چالشی دارا بود، بحث اصلی در جلسه این بود که همراه با توسعه شهری چگونه می توان زندگی توام با آرامش و ایمنی برای مردم فراهم نمود.
آیا در کارهای مدیریت شهری حق و حقوق مردم نیز مد نظر قرار می گیرد .
عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران تصریح داشتند که اشکالات توسعه شهری چیست که در نتیجه آن تا این حد در شهرها نامتوازن و ناهمگون و خشن می‌باشند! حتی مراکزی مانند مراکز تجاری بزرگ نیز در بعضی مناطق باعث به هم ریختن فضای شهر می شود.
چطور می توان برای رفع این اشکالات کوشید؟
همچنین موضوعاتی مانند آلودگی هوا و کمبود واگن مترو و اتوبوس در جلسه مطرح شد.
وی اشاره ای نیز به ناکارامدی کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ و ماده ۵ کرد و در جمع بندی این جلسه موضوعی که مطرح شد این بود که برای بازنگری قوانین این کمیسیون ها باید چاره‌ای اندیشیده شود به دلیل اینکه کارکردهای فعلی آنها قابل قبول نیست، البته در مورد نظام سازمان مهندسی نیز صحبت‌هایی مطرح شد و به این موضوع اشاره شد که این سازمان کار کرد لازم را داشته است یا خیر ؟
در موضوعات مربوط به شهرداران چند بحث اساسی مطرح است اول اینکه با اجرایی نشدن طرح آمایش سرزمینی باعث مهاجرت افراد زیادی از روستا به شهر و حاشیه نشینی رو به رو هستیم که باعث بروز آسیب های اجتماعی شده و این امر باید مورد توجه قرار گیرد. موضوع بعد اینکه درآمدهای پایدار شهری است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود ،به دلیل اینکه تا زمانی که این موضوع حل نشود تراکم فروشی و درآمد حاصل از ساخت و ساز همچنان بیش از ۵۰ درصد بودجه شهرداری ها را به خودشان اختصاص می‌دهد
و نکته اخر اینکه در حوزه شهر داران ،مدیریت یکپارچه شهری اهمیت فراوانی دارد و همه شهر باید از یک رهبر تبعیت کنند و آن مدیریت یکپارچه شهری است، و به دلیل این که این موضوع اجرایی نشده تصمیمات متفاوتی اخذ می‌شود که باری به دوش شهر اضافه می‌کند عضو سابق شورای شهر تهران راجع به موضوعی در مورد محیط زیست نیز وی افزود : مدیران کشور نسبت به عملکرد شان در حوزه کاهش آلودگی هوا باید پاسخگو باشند،هر زمان که جرمی رخ می‌دهد ما به آن می پردازیم در حالی که عمل نکردن به موضوع نیز می‌تواند جرم محسوب شود و رفتار باید مورد پیگیری قرار گیرد، این امر از سمت حجت الاسلام رئیسی نیز مورد تاکید ویژه قرار گرفت و در رصد و شناسایی دستگاه هایی که در این زمینه کوتاهی داشته اند جدی است. ایشان اضافه کرد که بیش از ۱۰ دستگاه که در کاهش آلودگی هوا موثر هستند و مسئولیت دارند اما با یکدیگر همکاری نمی کنند.
طرحی که در دستگاه‌های اجرایی و در شورای شهر و در برخی مراجع دیگر مطرح شد طرح تعطیلات زمستانی است اما به نتیجه نرسید موضوع تعطیلی مدارس است.
تعطیلی مدارس را می توان به صورت جدی در دستور کار و اجرا قرار داد تا بر اساس آن از نیمه آذرماه تا نیمه دی‌ماه که وارونگی هوا شدت زیادی می یابد مدارس تعطیل باشد .این موضوع می‌تواند در کاهش آلودگی هوا کمک شایانی داشته باشد و یک ماه تعطیلات زمستانی را در ازای کاستن یک ماه تعطیلات تابستانی برای بهبود وضعیت عمومی اجرایی کرد.

منبع : تسنیم

خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *