معرفی رشته حقوق

معرفی رشته حقوق

رشته حقوق محبوب ترین و پر طرفدارترین رشته علوم انسانی بوده که هر ساله بخش زیادی از جوانان به این حوزه وارد شده و در آزمون های حقوقی این شاخه به امید تبدیل شدن به حقوقدان شرکت می کنند. گستره کاربرد مباحث حقوق در زندگی روزمره مردم جوامع اهمیت بالایی دارد و به همین دلیل نیز میزان بالای تمایل برای ورود به این رشته تحصیلی طبیعی است. بدیهی است تقاضای زیاد برای ورود به این حوزه، مشکلاتی از قبیل محدودیت در پذیرش و … را به همراه خواهد داشت.

در این مقاله به تعریف حقوق، معرفی رشته حقوق و سوالات پیرامون این موضوع پرداخته شده است.

حقوق چیست؟

برای معرفی رشته حقوق، ابتدا لازم است تا بدانیم حقوق چیست؟ حقوق قواعد و قوانینی است که دولت به منظور تعیین و تنظیم رفتارها و برقراری نظم اجتماعی ایجاد و اعمال می نماید. علم حقوق، دانش تحلیل و سیر تحول قواعد حقوقی است. حقوق از روش های مختلفی از قبیل وضع یا نسخ قانون توسط قوه مقننه (قوه قانون گذاری در کشور ما مجلس شورای اسلامی)، صدور آیین نامه و بخش نامه های دولتی در قوه مجریه (دولت) و تصمیمات قضایی الزام آور در قوه قضاییه (یا دادگستری که به نام های عدلیه یا عدالتخانه نیز خوانده می شده) ایجاد می شود.

تقسیم بندی علم حقوق

به طور کلی علم حقوق از نظر روابط به دو بخش کلی حقوق عمومی و حقوق خصوصی تقسیم بندی می شود. حقوق خصوصی حقوقی است حاکم بر روابط افراد با یکدیگر و در حقوق عمومی به روابط دولت با افراد جامعه پرداخته می شود. اصلی ترین شاخه حقوق خصوصی،حقوق مدنی است که به بررسی و تنظیم روابط فی‌مابین افراد جامعه فارغ از عنوان و موقعیت اجتماعی آن‌ها مربوط می شود. حقوق تجارت، حقوق مالکیت فکری و حقوق خانواده از دیگر شاخه های پر اهمیت علم حقوق خصوصی هستند. البته در تقسیم بندی های جدید، شاخه های دیگری از جمله حقوق بیمار، حقوق معادن و حقوق فلزات نیز ایجاد شده اند.

تقسیم بندی دیگری که در علم حقوق وجود دارد، تقسیم بندی علم حقوق از نظر قلمرو اجرایی است.علم حقوق از نظر قلمرو اجرایی، به دو بخش حقوق داخلی و حقوق بین الملل تقسیم می شود که حقوق داخلی مربوط به روابطی است که در آن هیچ عامل خارجی وجود نداشته و نقشی ندارد مثلا چنانچه معامله ای در ایران بین دو ایرانی بر سر دارایی در ایران انجام دهند، بر معامله آنان حقوق داخلی ایران حاکم است. حقوق بین‌الملل نیز مجموعه قواعد و اصولی است که دولت ها در روابط با یکدیگر مورد استفاده قرار می دهند.

بازار کار و درامد رشته حقوق

وضعیت بازار کار در رشته حقوق را نمی توان به صورت مشخصی تعیین کرد چرا که به عوامل مختلفی بستگی دارد.

مثل اکثر مشاغل دیگر در زندگی امروز ما، پیدا کردن شغل برای فارغ التحصیلان رشته حقوق نیز بسیار به میزان تحصیلات، توانایی فردی، تخصص و علم شخص بستگی دارد. مهمترین و پرطرفدار ترین شغل در زمینه حقوق،وکالت می باشد که هر ساله تعداد خیلی زیادی متقاضی پروانه وکالت، در آزمون وکالت شرکت می کنند. در صورت قبولی در آزمون وکالت نیز باید دو سال در یک دفتر وکالت به کاراموزی بپردازند.

در مورد درامد رشته حقوق نیز نمی توان با قطعیت گفت که یک حقوقدان به چه میزان درامدی دست خواهد یافت.

درامد یک حقوقدان بسته به میزان توانایی و تحصیلات و حوزه کاری متفاوت است. به عنوان مثال در حوزه وکالت، درامد یک وکیل، به میزان شهرت، شهر وکالت، سوابق و تخصص او بستگی دارد. معمولا در حوزه های وکالت ملکی و وکالت طلاق درامد بالایی عاید وکلا می شود.

حوزه های کاری وکالت، قضاوت، داور حل اختلاف، کارشناس حقوقی قضایی، قاضی مراجع اداری،دستیار حقوقی، منشی دادگاه و کارشناس رسمی دادگستری مشاغل این رشته تحصیلی می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار کار و درامد رشته حقوق، مقاله مشاغل رشته حقوق را بخوانید.

معرفی رشته حقوق برای تحصیل

برای معرفی رشته حقوق باید گفت که این رشته یکی از محبوب ترین رشته‏ های داوطلبان گروه علوم انسانی است.

رتبه های برتر کنکور سراسری در گرایش علوم انسانی رشته حقوق را به عنوان اولین رشته جهت ادامه تحصیل انتخاب مینمایند. دانشجویان و علاقه مندان به این رشته باید از جسارت، قدرت استدلال و تحلیل، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب و کافی برخوردار باشند.

علم حقوق با جامعه شناسی، روانشنانسی و علوم فلسفی آمیخته بوده و یک حقوقدان مطلع باید از این علوم آگاهی ‏کافی داشته باشد. همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد، لازم است که به زبان و ادبیات فارسی و فلسفه و منطق مسلط باشد، چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت‏های زیادی به منطق ریاضی دارد، یک منطق اقناعی و خطایی می باشد.

برای تحصیل در رشته حقوق در ابتدا باید در کنکور سراسری رشته تحصیلی حقوق قضایی شرکت کنید.

برای دریافت مشاوره تحصیلی رشته حقوق کلیک کنید.

دروس کارشناسی حقوق

مثل هر رشته تحصیلی دیگری، این رشته تحصیلی نیز مجموعه ای از دروس عمومی،پایه،تخصصی و اختیاری می باشد.

دروس عمومی رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از: مبانی نظری اسلام ، اخلاق اسلامی ، انقلاب اسلامی ، تاریخ وتمدن اسلامی ، آشنایی با منابع اسلامی ، ادبیات فارسی ، زبان عمومی ، تربیت بدنی 1 و 2

دروس پایه رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از: مقدمه علم حقوق ، حقوق اساسی 1 ، مبانی علم اقتصاد ، مالیه عمومی ، حقوق جزای عمومی 1 ، حقوق مدنی 1 ، اشخاص و حمایت از محجورین ، مبانی جامعه شناسی ، عربی

دروس تخصصی رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از:

حقوق اساسی 2، حقوق جزای عمومی 3، حقوق سازمان های بین المللی ، اصول فقه 1 و 2 ، حقوق تجارت 1- اشخاص ، حقوق تجارت 3- اسناد تجاری ، حقوق مدنی 2- اموال و مالکیت ، حقوق مدنی 4- الزامات خارج از قراردادها ، حقوق مدنی 6 ، عقود معین قسمت الف- حقوق مدنی 8- شفعه، وصیت و ارث ، متون حقوقی 1- به زبان خارجی ، آئین داد رسی کیفری1و2 ، حقوق بین الملل خصوصی 1 و 2 ، حقوق جزای اختصاصی 1 و 2 و3 ، حقوق تطبیقی ، حقوق کار ، حقوق جزای عمومی 2 ، حقوق بین الملل عمومی 1و2 ، حقوق اداری 1 و 2 ، متون فقه 1و 2 و3 و 4 ، حقوق تجارت 2- شرکت ها ، حقوق تجارت 4 ، ورشکستگی ، حقوق مدنی 3- کلیات قراردادها ، حقوق مدنی 5- خانواده ، حقوق مدنی7- عقود معین قسمت ب ، آئین دادرسی مدنی 1و 2 و 3 ، متون حقوقی 2- زبان خارجی تخصصی ، کار تحقیقی 1 و 2 ، جرم شناسی ، قواعد فقه 1و 2 ، ادله اثبات دعوی ، پزشکی قانونی

و در نهایت دروس اختیاری رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از: بزهکاری اطفال 1 و 2 ، کیفرشناسی ، حقوق هوایی ، اصول روابط بین الملل ، حقوق ثبت ، حقوق بانکی ، تامین اجتماعی ، احوال شخصیه در فقه عامه ، تاریخ حقوق ، فلسفه حقوق ، جامعه شناسی حقوق ، حقوق و کامپیوتر ، حقوق ارتباطات ، پلیس علمی ، حقوق دریایی ، داوری بین المللی ، آیات الاحکام ، حقوق بیمه ، اصطلاحات حقوقی به زبان عربی ، حقوق بشر در اسلام ، دادرسی های اختصاصی کیفری ، مالکیت معنوی ، کارآموزی قضایی (عملی) ، رویه قضایی ، حقوق قضایی ، آمار

بعد از لیسانس حقوق چه کنیم؟

پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی حقوق، انتخاب های مختلفی پیش روی علاقه مندان حقوق می باشد که به تناسب علاقه مندی و استعداد خود، می توانند به هر یک از این زمینه ها ورود کنند. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی حقوق می توانند در آزمونهای مختلف حقوقی از قبیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق، آزمون وکالت، آزمون قضاوت، آزمون مشاوران حقوقی قوه قضاییه و آزمون سردفتری اسناد رسمی شرکت کنند که در اکثر این آزمون ها داشتن مدرک کارشناسی حقوق شرط الزامی برای ورود به آزمون است.

کارشناسی ارشد حقوق

پس از کسب مدرک کارشناسی حقوق، می توانید این رشته تحصیلی را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید.رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد دارای 30 گرایش می باشد که عبارتند از:

حقوق خصوصی، حقوق بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق عمومی، حقوق بشر، حقوق مالکیت فکری، حقوق محیط زیست، حقوق اقتصادی، حقوق تجارت بین الملل، حقوق و معارف اسلامی، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، حقوق ارتباطات، حقوق سردفتری، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق حمل و نقل، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق خصوصی، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی، فقه و حقوق جزا، مدیریت نظارت و بازرسی، مدیریت دادگستری، حقوق دادرسی اداری، حقوق هنری و ادبی، حقوق خانواده، حقوق شرکت های تجاری، حقوق هوایی، حقوق پزشکی و فقه و حقوق اقتصادی

جهت مشاهده بسته های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد حقوق کلیک کنید.

 

وضعیت بازار کار برای فارغ التحصیلان حقوق در مقطع کارشناسی ارشد، به ترتیب گرایش های ذکر شده در بالا است.

 آزمون وکالت

آزمون وکالت یکی از محبوب ترین انتخاب های دانشجویان حقوقی می باشد که به علت همین محبوبیت بالا، هر ساله متقاضیان فراوانی در این آزمون به قصد دریافت پروانه وکالت شرکت می کنند. آزمون وکالت هر ساله از طریق دو نهاد کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار می شود.

دریافت پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری دارای مزیت هایی نسبت به مرکز وکلای قوه قضائیه دارد که باعث می شود، تمایل افراد به دریافت پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری بیشتر باشد.این مزیت ها عبارتند از تفاوت در تعرفه ابطال حق تمبر، امکانات رفاهی از قبیل صندوق بیمه تعاون بازنشستگی ، کمیسیون های رفاهی ، علمی ، ورزشی و … ، حق رای گیری سمینار ، تعداد بیشتر کانون وکلا در سطح کشور و حق الوکاله بیشتر.

برای شرکت در آزمون وکالت داشتن مدرک کارشناسی حقوق الزامی بوده و حتی اگر شخص دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق اما بدون مدرک کارشناسی حقوق باشد، نمی تواند در آزمون وکالت شرکت کند.

در صورت پذیرفته شدن شخص در آزمون وکالت، متقاضی باید به مدت دو سال در یک دفتر وکالت به کاراموزی بپردازد.

چنانچه تصمیم به شرکت در آزمون وکالت دارید، بهتر است از بسته های آموزشی این آزمون حقوقی در کنار آزمون های آزمایشی و برنامه ریزی و مشاوره آزمون وکالت بهره ببرید تا با زمانبندی صحیح و مطالعه منابع صحیح، بتوانید رتبه خوبی کسب کنید.

جهت مشاهده بسته های آموزشی ویژه آمادگی آزمون وکالت کلیک کنید. همچنین برای دریافت مشاوره آزمون وکالت نیز می توانید با ما در ارتباط باشید

آزمون سردفتری اسناد رسمی

آزمون سردفتری اسناد رسمی یکی از انتخاب های پیش روی دانش آموختگان حقوق بوده که البته به دلیل ظرفیت پایین پذیرش و هر ساله نبودن این آزمون، داوطلبان کار بسیار دشواری در آزمون خواهند داشت تا جایی که بر اساس تعداد متقاضی آزمون سال 97 که 75 هزار نفر بودند و تعداد ظرفیت اعلام شده که 1000 نفر بود، می توان گفت در تهران تنها 2 نفر پذیرفته شده اند.

آزمون قضاوت

آزمون قضاوت یکی دیگر از انتخاب های پیش روی حقوقی ها می باشد که فرایند آن از 6 مرحله تشکیل می شود.

مرحله یک تا سه که شامل تستی، تشریحی و مصاحبه می باشد، تحت نظر اداره آموزش برگزار شده و چنانچه داوطلب بتواند هر سه مرحله اول را با موفقیت پشت سر بگذارد، جهت ادامه فرایند احراز و تشکیل پرونده به اداره گزینش فراخوانده می شود.

از مراحل ذکر شده، مرحله تست در مراکز استان ها و بقیه مراحل آموزش و گزینش در تهران خواهد بود.

مرحله تست از دروس تعیین شده (حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق تجارت، حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، آیین دادرسی کیفری، اصول استنباط علامه حیدری، متون فقه و حقوق اساسی) بوده و ملاک قبولی در این مرحله رسیدن به 60 درصد از مجموع نمره دروس است که با توجه به حد نصاب تعیین شده، پذیرفته شدن در این مرحله کار چندان سختی نخواهد بود.

در مرحله تشریحی، متقاضی در دروس ذکر شده در بالا به جز دروس اصول استنباط و حقوق اساسی را به صورت تشریحی آزمون می دهد. لازمه قبولی در این مرحله رسیدن به 50 درصد از نمره کل خواهد بود.

پس از مرحله تشریحی، متقاضیانی که در مرحله تستی و تشریحی پذیرفته شده باشند، به ترتیب الفبا برای مرحله سوم یعنی مصاحبه علمی دعوت می شوند.

در این مرحله سوالاتی در قالب مصاحبه  از مباحث متون فقه، دروس تخصصی و دروس کیفری پرسیده می شود و در نهایت نیز با رسیدن به امتیاز 60 از 100، می توانید با موفقیت از این مرحله عبور کنید.

مرحله چهارم یعنی مرحله گزینش، خود از پنج مرحله تشکیل شده که شامل تشکیل پرونده، مصاحبه روانشناسی تستی، مصاحبه روانشناسی شفاهی، تحقیق محلی و مصاحبه عقیدتی می باشد.

مرحله پنجم یعنی اختبار آخرین مرحله آزمون قضاوت بوده و در این مرحله دو نفر از قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور به همراهی ریاست گزینش قضات از داوطلب سوالاتی را می پرسند.

در نهایت و آخرین گام تبدیل شدن داوطلب به قاضی طی کردن دوره کاراموزی است که به مدت یک سال (برای دانشجویان دکتری شش ماه) بوده و در این مدت داوطلبان دروس علمی و کارگاهی کاربردی را تعلیم دیده و در نهایت بر اساس نمرات کسب شده در امتحانات و اولویت بومی گزینی، بین شهرهای کشور تقسیم می شوند.

طبق آمارهای اعلام شده در آزمون قضاوت سال 98، 23 هزار داوطلب شرکت کرده اند که از این تعداد حدود 4 هزار نفر برای مراحل بعدی دعوت شده اند.

مقطع دکتری رشته حقوق

در صورت تمایل و علاقه مندی به ادامه تحصیل در رشته حقوق، متقاضی می تواند تا مقطع دکتری در رشته حقوق به تحصیل بپردازد.

گرایش های اصلی رشته حقوق در مقطع دکترا عبارتند از: گرایش حقوق عمومی ، گرایش حقوق جزا و جرم شناسی ، گرایش حقوق بین الملل عمومی ، گرایش حقوق خصوصی ، گرایش حقوق نفت و گاز و گرایش فقه و حقوق جزا

درامد رشته حقوق چقدر است؟

در مورد درامد رشته حقوق نمی توان با قطعیت گفت که یک حقوقدان به چه میزان درامدی دست خواهد یافت.
درامد یک حقوقدان بسته به میزان توانایی و تحصیلات و حوزه کاری متفاوت است. به عنوان مثال در حوزه وکالت، درامد یک وکیل، به میزان شهرت، شهر وکالت، سوابق و تخصص او بستگی دارد. معمولا در حوزه های وکالت ملکی و وکالت طلاق درامد بالایی عاید وکلا می شود.

شاخه های رشته حقوق چیست؟

علم حقوق به دو بخش کلی حقوق عمومی و حقوق خصوصی و از نظر قلمرو اجرایی به دو بخش حقوق داخلی و حقوق بین الملل تقسیم می شود.
برای تحصیل در رشته حقوق،ابتدا پس از شرکت در کنکور علوم انسانی و انتخاب رشته حقوق، می توانید لیسانس این رشته را کسب کرده و پس از دریافت لیسانس نیز، می توانید در آزمون وکالت و قضاوت، آزمون سر دفتری اسناد رسمی و آزمون کارشناسی ارشد حقوق که دارای چندین گرایش است شرکت کنید.
برای مشاوره تحصیلی رشته حقوق کلیک کنید

شغل های رشته حقوق چیست؟

حوزه های کاری وکالت، قضاوت، داور حل اختلاف، کارشناس حقوقی قضایی، قاضی مراجع اداری،دستیار حقوقی، منشی دادگاه و کارشناس رسمی دادگستری مشاغل این رشته تحصیلی می باشند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار کار، مقاله مشاغل رشته حقوق را بخوانید.

برای آزمون حقوقی از چه آموزشی استفاده کنم؟

مطالعه شرح دروس حقوقی خیلی مفیده اما کافی نیست.
موسساتی هستن که آموزشهای حقوقی ارائه می کنند.آموزشهای ویدیویی یا آنلاین.
مزیت این نوع آموزشها اینه که اساتید مطالب رو کاملا جمع بندی شده و حتی همراه با نکته و تست مناسب آزمون ها در اختیار مخاطب قرار میدن که باعث صرفه جویی در زمان هم میشه
برای دریافت آموزش حقوق کلیک کنید.

0 دیدگاه برای “معرفی رشته حقوق

  1. profile avatar
    علی سرمدی گفته:

    ممنون از توضیحات کاملی که دادید یکی از بهترین مقالات بود برای انتختاب راه ادامه تحصیل تو رشته حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *