آزمون وکالت

امروزه وکالت به عنوان یکی از پرطرفدارترین شغل‌ها در سراسر دنیا به شمار می رود. اما برای طی مسیر قبولی در رشته حقوق تا انتصاب عنوان وکیل باید مسیر پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشت.

حقوق رشته ای با گرایش‌های متعدد

در ۱۰ سال گذشته دانشگاه های دارای چهار گرایش در رشته حقوق بودند. این چهار گرایش شامل حقوق خصوصی، حقوق جزا و جزم شناسی، حقوق عمومی و حقوق بین الملل. اما درسال های اخیر رشته های جدیدی همچون رشته حقوق محیط زیست، حقوق مالکیت فکری، حقوق تجارت بین الملل، حقوق تجارت اقتصادی و حقوق بشر نیز به مجموعه اضافه شد. این ها رشته هایی هستند که در دانشگاه های ما تدریس می شوند. البته در مقایسه با دانشگاه های سراسر دنیا ما در مقطع کارشناسی ارشد گرایش های دیگری را نیز می توانیم داشته باشیم.

شرايط شركت در آزمون و اخذ پروانه كارآموزي وكالت

  •  تابعيت جمهوري اسلامي ايران.
  • دارا بودن دانشنامه ليسانس يا بالاتر حقوق (از دانشكده هاي حقوق داخل يا خارج كشور كه مورد تاييد وزارت علوم,تحقيقات و فن آوري باشد)يا دانشنامه ليسانس فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح.

تبصره ۱ : كساني كه فاقد مدرك كارشناسي حقوق, فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح بوده و فقط داراي مدارك بالاتر                          آن هستند حق شركت در آزمون را ندارند بنابراين از ارائه مدارك بالاتر به جز مدارك كارشناسي عنوان شده خودداري نمايند.

تبصره ۲ : مدرك معادل حوزوي مدركي است كه مورد تاييد وزارت علوم ، تحقيقات و فن آوري باشد.

  •  شرايط سني : پروانه كارآموزي وكالت دادگستري در حوزه قضائي استان تهران فقط به كساني داده مي شود كه سن آنها از چهل سال تمام بيشتر نباشد و براي ساير حوزه هاي قضائي پروانه كارآموزي به كساني داده مي شود كه سن آنها ا ز پنجاه سال تمام بيشتر نباشد.
  • براي اشخاصي پروانه كارآموزي صادر مي شود كه داراي شرايط مندرج در قوانين و مقررات ناظر بر وكالت باشند.

مواد امتحاني:

آزمون،كتبي ، يك مرحله اي ،به صورت تستي و ضرائب دروس آن به شرح ذيل ميباشد:

بجز برای کانون تهران که شرط سن تا ۴۰ سالگی ملاک دانسته شده در سایر کانون ها تا ۵۰ سالگی می توانید در آزمون وکالت شرکت نمایید.

زمان برگزاری آزمون وکالت

داوطلبان علاقمند به شرکت در این آزمون باید که اصولا در آذر ماه برگزار خواهد شد در مهرماه از طریق سایتsanjesh.org اقدام به ثبت نام آزمون وکالت نمایند.

متقاضیان باید جهت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون وکالت به سایت سازمان سنجش مراجعه و با وارد کردن کد رهگیری و شماره پرونده خود اقدام به دریافت کارت نمایند. ضمن اینکه نشانی محل برگزاری آزمون بر روی کارت ورود به جلسه درج ميشود. زمان دریافت کارت ، چند روز قبل از برگزاری آزمون می باشد. توجه داشته باشید که آزمون وکالت به صورت یک مرحله ای است و سوالات آزمون به صورت چهار گزینه ای می باشد.

فروشگاه استادآنلاین